Facebook, Twitter ve Instagram’dan Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya ağları sayısız güzel videoya ev sahipliği yapıyor. Peki, bu videoları indirmek mümkün mü? İşte Facebook, Twitter ve Instagram’dan video indirme işlemi nasıl yapılır sorusunun cevapları:

Facebook, Twitter ve Instagram’dan Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Video izlemek ve çekmek artık bir lüks değil. Hepimiz elimizdeki yüksek megapikselli kameralara sahip akıllı telefonlar sayesinde istediğimiz zaman çekim yapabiliyoruz. Çözünürlüğü yüksek ekranlar sayesinde de yüksek kaliteli videoları izleyebiliyoruz. Tüm bunların dışında çeşitli sunumlar yapmak için bulduğumuz videoları indirerek, yeni bir düzenleme yapabiliyoruz. Üstelik bunu basit bir şekilde, isteyen herkes yapabiliyor. Yani Facebook ve Instagram video indirme işlemi, kolayca yapılarak editlenerek düzenlenebilir.

Özellikle Facebook, Twitter ve Instagram gibi sıklıkla kullandığımız sosyal medya hesaplarında ilginç ve güzel videolarla karşılaşabiliyoruz. Gerek bu videoları arşivlemek gerek bir arkadaşımıza göndermek gibi amaçlarla indirmek istiyoruz. Zaten doğum günü gibi kutlamalar için bir sunum hazırlamak çok moda oldu. Bu durumda kendimiz bir video çekemiyorsak, internette bulduğumuz güzel videoları indirerek birkaç düzenleme yapmayı tercih ediyoruz. İşte bu noktada da video indirme işlemi nasıl yapılır bilmek gerekiyor.

Şimdi sizlere Facebook, Twitter ve Instagram’dan nasıl video indirilir konularından bilgiler vermek istiyorum:

Facebook’tan Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Facebook'tan Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

İlk tanıştığımız sosyal ağlardan biri olan Facebook’ta sayısız video bulunuyor. Hatta kısa bir süreliğine kafa dağıtmak için hesabınıza girdiğinizde, o video senin bu video benim derken 1 saatinizi harcarsınız. Pratik bilgilerden, eğiticilere; kişisel gelişimden, arabalara kadar birçok farklı konuda videolar bulursunuz. İşte bu videoları indirmek istiyorsanız gerekli bilgileri sizlerle paylaşıyorum. Ama birden fazla yöntem olduğunu bilmelisiniz. Ben sizlere en basit ve güvenli olanlardan bahsetmek istiyorum.

Facebook’tan nasıl video indirilir konusunu hem masaüstü hem de mobil cihazlar için ayrı ayrı anlatacağım. Masaüstü yani bilgisayar kullanarak video indirmek için şu adımları izleyin:

 • Facebook’ta indirmek istediğiniz videoyu bulun ve oynat tuşuna basın. Ardından videonun üzerine sağ tıklayın.
 • Videoya sağ tıkladığınız zaman “Video İnternet Adresini (URL) Göster” alanına tıklayın. (Resim-1)
Facebook Video URL Göster
Facebook Video URL Göster Resim-1
 • Tıkladığınız zaman karşınıza bir kutu içerisinde URL gösterilecektir. Bu kısmı işaretleyin ve sağ tık yaparak kopyalayın. (Resim-2)
Facebook Video URL'si Kopyalama
Facebook Video URL’si Kopyalama Resim-2
 • Kopyaladığınız URL’yi tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırın ve “https://www” kısmını silerek “m” yazın. Bu şekilde URL; “m.facebook.com/…” şekline dönüşecektir. Bu ise mobil görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. (Resim-3) Ben Firefox tarayıcısı üzerinde bu işlemi yaptım. Chrome’da tüm sayfayı kaplayan bir görünüm elde edeceksiniz.
Facebook Video İndirme İşlemi Mobil Görünüm Eldesi
Facebook Videosu Mobil Görünüm Eldesi Resim-3
 • Mobil görünümü elde ettikten sonra tarayıcınıza göre video indirme işlemini başlayacaksınız. Firefox tarayıcısında videonun üzerine sağ tıklayıp “Bağlantıyı Farklı Kaydet” alanına seçin. (Resim-4) Seçtikten sonra açılan pencerede “Kaydet” butonuna basarak video indirme işini tamamlarsınız.
Facebook Video İndirme Firefox Resimli Anlatım
Facebook Video İndirme Firefox Resimli Anlatım Resim-4
 • Chrome tarayıcıda ise videoyu oynatın ve sağ tıklayın. “Video Olarak Kaydet” alanını seçin ve video indirme işlemini tamamlayın. (Resim-5)
Facebook Video İndirme Chrome Resimli Anlatım
Facebook Video İndirme Chrome Resimli Anlatım Resim -5

Bu yöntem dışında alternatif olarak video indirmenizi sağlayan internet siteleri de bulunmaktadır. Şuradaki bağlantıya tıkladığınız zaman, karşınıza basit bir şekilde Facebook video indir butonları gelecektir. İndireceğiniz videonun linkini, Resim-1’deki gibi kopyalayarak ilgili alana yapıştırmanız yeterli olacaktır. Farklı formatlarda indirme seçenekleri de sunulmaktadır.

Şimdi de telefona Facebok video indirme işlemi nasıl yapılır inceleyelim:

Facebook’tan telefona video indirmek için ise işletim sistemine göre farklı yöntemler uygulanmaktadır. Android cihazlar için Facebook video indirme uygulamaları Google Play’da bulunuyor. Bunları araştırın ve güvenilir bir tanesini cihazınıza indirin. Daha sonra uygulama sizi video indirme işlemi için yönlendirecektir. Internet Download Manager ve Social Video Downloader gibi uygulamalar sıklıkla tercih edilmektedir.

Eğer iOS bir cihaz kullanıyorsanız işiniz biraz daha karmaşık diyebilirim. Çünkü iOS’un kendi bünyesi dışında bu tarz uygulamalar pek izin verdiği söylenemez. Yine de MyMedia gibi çeşitli dosya indirme yöneticilerini deneyebilirsiniz.

Twitter’dan Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Twitter'dan Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Twitter’da ilk başta basit bir şekilde 140 karakterden oluşan tweetler atabiliyorken, şimdilerde videolar, gifler, canlı yayınlar yapılabiliyor. Ayrıca 140 karakterle uğraşmak istemeyen kişilerin genellikle videolar şeklinde tweet attığını görüyoruz. Bu videoları basit bir şekilde hem bilgisayarınıza hem de mobil cihazınıza indirebiliyorsunuz. Twitter video indirme işlemi için öncelikle ilgili tweetin URL’sını kopyalamanız gerekiyor. Twitter’dan video indirmek için hem bilgisayardan hem de mobilden şu adımları izleyebilirsiniz:

 • İndireceğiniz videonun bulunduğu tweete tıklayın ve kartı açın.
 • Daha sonra tweetin sağ üst köşesinde duran küçük oka dokunun veya tıklayın. Burada “Bağlantıyı Kopyala” veya “Tweetin Bağlantısını Kopyala” ifadelerini göreceksiniz. Bu ifadelere tıkladığınız zaman, ilgili tweetin URL’sini kopyalamış olursunuz.
 • Kopyaladığınız tweet bağlantısını, hem mobilde hem de masaüstünde şurada bulunan siteye giriş yaparak yapıştırın. Daha sonra hangi formatta indirmek istiyorsanız onu seçin ve indirme işleminiz tamamlansın. Mobil cihazlarda yine iOS yüklü telefonlara indirme işlemi yapmak uygulamalara ihtiyacınız vardır.

Twitter Video İndir benzeri aramalar yaparak, ister mobil ister bilgisayar için programlar, uygulamalar bulabilirsiniz. Ama her bulduğunuz uygulama ve programı kullanmak, güvenli olmayacaktır.

Instagram’dan Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram'dan Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzün en popüler sosyal ağı olan Instagram, geliştiriciler tarafından çok daha kullanışlı bir hale getiriliyor. Hatta diğer tüm sosyal ağların yerini alabilecek özellikler ekleniyor, diyebilirim. Hatırlayacağınız gibi ilk başta, sadece birkaç filtre ile kare boyutlarda fotoğraf paylaşılıyordu. Şimdi ise canlı yayın bile yapabiliyorsunuz. Video konusunda da oldukça geliştiğini söylemek gerekiyor elbette.

Instagram videolarını hem bilgisayardan hem de mobil cihazlarınızdan indirebilirsiniz. Bilgisayardan indirmek için yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Instagram’a bilgisayardan giriş yapın ve indireceğiniz videoyu bulun. Daha sonra bu gönderinin URL’sini kopyalamanız gerekiyor. Videonun bulunduğu gönderiye tıklayın ve web tarayıcınızda yazan adresi kopyalayın.
 • Kopyaladığınız adresi, buradaki sitenin ilgili bölümüne yapıştırın. Daha sonra hangi formatta indirmek istediğinizi seçin.
 • Videonuz istediğiniz formatta hazırlandıktan sonra Resim-6’daki sayfayı göreceksiniz. Buradaki bağlantıya sağ tıklayıp “Bağlantıyı Farklı Kaydet” dediğiniz zaman karşınıza kaydetme penceresi açılacak.
Bilgisayardan Instagram Video İndirme
Bilgisayardan Instagram Video İndirme Resim-6
 • Videoyu kaydedeceğiniz yeri de seçtikten sonra “Kaydet” diyerek videonuzu indirmiş olursunuz.

Gelelim mobilden Instagram video indirme işlemi için yapmanız gerekenlere. Android ve iOS için farklı işlemler yapılmaktadır. İşte bu işlemler:

Android için Instagram video indirme işlemi:

Android cihazlar için Google Play’de Instagram Video İndir araması yapın. Karşınıza birçok uygulama çıkacak. Bu uygulamalar ile ilgili açıklamaları ve kullanıcı yorumlarını okuyun. Bu sayede tam da aradığınız video indirme uygulamasına sahip olabilirsiniz. Zaten Google Play’de birçok uygulama ücretsiz bir şekilde kullanıcılara sunuluyor. İyice araştırın ve güvenli bir tanesini indirin.

iOS (iPhone) için Instagram video indirme işlemi:

iOS cihazlar için de çeşitli uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalarla ilgili yorumlara ve verilen puanlara bakarak karar verebilirsiniz. Örneğin; RapidSave For Instagram, 2600’den fazla oylanmış ve yorumlanmış. Alternatifiniz olduğu için kendiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir