Seo Uzmanı Nedir?

Seo uzmanı nedir sorusu son zamanlarda özellikle dijital ortamda çalışmak isteyen kişiler tarafından sık sık merak edilir. Seo uzmanı kimdir sorusuna verilecek en kısa ve öz cevap; arama motorları konusunda yardımcı olan kişi şeklindedir. Peki geniş açılımıyla Seo uzmanı nedir? Seo uzmanı maaşları ne kadar? Seo uzmanı ne iş yapar? Seo uzmanı nasıl olunur? İşte bu konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar!

Seo uzmanı tamamen web siteleriyle ilişkili olarak çalışma sağlıyor. Günümüzde web sitelerinin tamamı Google başta olmak üzere diğer arama motorlarında da ilk sıralarda yer almak için büyük çaba sarf ediyor. Bu çalışmaları ise tek başına yapmak ne yazık ki mümkün değildir. Bu sebeple bir uzmandan yardım alınmasında fayda vardır. İşte bu noktada devreye Seo uzmanları giriyor. Seo uzmanları, sizin web sitenizi Google dahil tüm arama motorlarında uygun görünüme kavuşturmak adına gerekli çalışmaları sağlıyor. Bu çalışmaları da raporlarla ve trafik analizleriyle site sahiplerine sunuyor.

Seo Uzmanı Ne İş Yapar?

Seo uzmanlığı aslında tek bir alanda ele alınmıyor. Fakat bu meslek dalı altında farklı uzmanlıklara sahip olan kişiler var. Bunun yanı sıra Seo işlemlerinin tümünde uzman olan kişiler de bulunuyor. Peki Seo uzmanı görevleri nelerdir?

  • Ön analiz

Bir uzmanın işleyiş sürecini şekillendirebilmesi noktasında, öncelikle ön analiz yapması gerekiyor. Ön analiz süreci ise; rakip analizi, anahtar kelime yani keyword araştırması, swot analizi ve mevcut trafik analizi gibi işlemleri kapsar. Bu ön analiz çalışmaları aynı zamanda projenin gidişat durumunu ortaya çıkarır. Böylece başarılı sonuca ne zaman ulaşılacağı hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Fakat alanında ne kadar uzman olursa olsun, Seo uzmanları başarıya ulaşma konusunda hiçbir zaman net bir tarih veremez.

  • Seo teknik analizi

Web sitelerinin arama motorları listelerinde yer alabilmeleri için, gerekli teknik analizlerin yapılmış olması gerekiyor. Eğer arama motorlarındaki listelenmelerde sorunlar yaşanıyorsa muhtemelen ortada bir sıkıntı vardır. Seo uzmanları ise bu noktada oluşan hatalı ve eksik durumları tespit ederek yazılım uzmanlarına vermek üzere raporlar.

  • Kullanıcı deneyim analizleri

Kullanıcıların girmiş oldukları web sitelerinden memnun bir şekilde ayrılmaları, arama motorları açısından son derece olumlu bir durumdur. Kullanıcı deneyim analizlerin bazı noktalar ön plana çıkıyor. Bu noktalar; sayfada kalma süresi, yazının okunurluk durumu, mobil cihazlara uyumlu olması, sayfanın hızı, dil şekli, akılda kalacak URL kullanımları ve resimler şeklinde sıralanabilir.

  • İçerik analizi

İçerik analizleri, bir web sitesini oluşturan en temel unsurlardan biridir. Bu içeriklerin konusu değişiklik gösterebilir. Seo çalışmaları, içeriklerin daha kaliteli bir hale gelmesinde büyük rol oynuyor. Fakat içerikleri kullanıcı faydası yerine sadece arama motoru amacıyla oluşturmak sağlıklı bir durum değildir.

  • Performans raporlama

Seo konusunda yapılmış olan bütün çalışmaların raporlama süresi, performans raporlama sürecini kapsıyor. Bu raporlar haftalık ya da aylık şekilde düzenleniyor. Sonrasında gerekli incelemeler yapılarak sunum raporları hazırlanıyor.

Seo Uzmanı Nasıl Olunur?

Seo uzmanı herhangi bir kurumdan verilen bir statü değildir. Bunu kişiler tamamen kendi çalışmalarıyla elde ediyorlar. Bunun yanı sıra birtakım eğitimlere katılım sağlayarak sertifika alınabiliyor. Seo uzmanı olmak için sektörde faaliyet gösteren ajanslara stajyer olarak çalışabilirsiniz. Ya da ilk etapta bir web sitesi kurarak işe koyulabilirsiniz. Bunun için arama motorlarını analiz edip bir yandan da sektörle ilgili yenilikleri takip etmeniz gerekiyor. Ayrıca Seo araçlarını da kapsamlı bir şekilde kullanmanız önem taşıyor. Bunların tamamı içinse deneme yanılma yöntemini kullanabilirsiniz.

Seo Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Seo uzmanı maaşları aslında kişilerin deneyimine göre şekil alıyor. Ortalama olarak maaşların 3.500 TL ile 10.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Sektörle ilgili hizmet veren ajanslara çalışan bir Seo uzmanı ortalama 4.500 TL civarı maaş alıyor. Tam zamanlı çalışan Seo uzmanlarının yanı sıra freelance olarak çalışan Seo uzmanları da vardır. Bu kişiler ise yaptıkları hizmete göre ücret alıyor.

Seo Uzmanı İçin İş İmkanları Nelerdir?

Bir Seo uzmanının çalışabileceği alanlar son derece geniş bir yelpazeye sahiptir. Bunun temel nedeni ise; günümüzde pek çok işin dijital ortamda yapılmasıdır. Artık pek çok firma, sektörle ilgili hizmetlerini internet aracılığıyla almayı tercih ediyorlar. Hal böyle olunca Seo uzmanlarına de geniş bir çalışma alanı doğuyor. Bir Seo uzmanı dilerse, sektörde hizmet veren ajanslardan birinde tam zamanlı olarak çalışabilir. Dilerse de kendi evinden kendi imkanlarıyla freelance olarak hizmet verebilir. Sektör fark etmeksizin günümüzde Seo uzmanlarına sık sık ihtiyaç duyuluyor. Özellikle yetişmiş personele duyulan ihtiyaç oranı her geçen gün artış gösteriyor. Pozisyon bulunması sayesinde uzmanlar da kendilerine daha rahat iş bulabiliyorlar. Doğru adımları uygulayarak ve gerekli eğitimleri alarak, siz de sektörde Seo uzmanı olarak çalışma sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir